DISC personības analīžu sistēma
DISC ir pasaulē vadošais personāla novērtēšanas instruments, ko ir izmantojuši vairāk kā 40 miljoni cilvēku, veicinot darbavietās tik būtisko kvalitātes un produktivitātes paaugstināšanos. DISC ir kvadrantos aprēķināts noteikts uzvedības modelis, kuru izstrādājis psiholoģijas doktors V. Moltons Marstons (1893-1947). Personības novērtēšana ar DISC palīdzību nosaka četrus uzvedības tipus. Pēc šī modeļa tiek analizēta indivīdu uzmanība un reakcijas konkrētā vidē un specifiskās situācijās. Jāņem vērā, ka parasti katrs no šiem uzvedības tipiem tīrā formātā nemēdz pastāvēt, kā arī – šos četrus savstarpēji atšķirīgos tipus nevar iedalīt labajos un sliktajos. Veicot rūpīgu analīzi, ir iespējams izveidot ideālo darba kolēģu komandu, kas spēj maksimāli pilnveidot savus panākumus un sasniegt uzstādītos mērķus.
DISC četri uzvedības tipi:
D – Dominance – vēlme kontrolēt, iegūt varu, pašpārliecība.
Personas ar augstu D punktu ir ļoti aktīvi dažādu problēmu risināšanā, kā arī veiksmīgi tiek galā ar jauniem izaicinājumiem – viņi ir īsti celmlauži. Pret saviem līdzcilvēkiem un darba kolēģiem – prasīgi, egocentriski, pat agresīvi. Savukārt personas ar zemu D līmeni vadās pēc principa „labāk septiņas reizes nomērīt un tikai tad nogriezt” – viņi ir apdomīgi, konservatīvi un apsver katru soli. Viņiem patīk sadarboties, iejusties kompānijā. Šādi cilvēki parasti ir labvēlīgi noskaņoti, tomēr pāri visam – piesardzīgi.
I – Ietekme – attiecībā uz sociālo situāciju un komunikāciju.
Cilvēki ar augstu I līmeni spēj ietekmēt sev apkārt esošos ar savām runas dotībām un darbiem, visbiežāk šādi cilvēki ir izteikti emocionāli. Viņiem ir raksturīga spēja pārliecināt, magnētisms, entuziasms, viņi kā personības ir ļoti patīkami. Personas ar zemu I līmeni vairāk ietekmē skaitļi un fakti, nevis emocijas. Viņi raksturojami kā reflektīvi, tādi, kas balstās uz faktiem, ir aprēķinātāji, skeptiski noskaņoti. Viņiem piemīt loģisks prāts, dažkārt pat pesimisms un kriticisms.
S – Nosvērtība – attiecas uz pacietību, neatlaidību un smalkjūtību.
Šie cilvēki mīl drošību – šajā ziņā viņi ir visai konservatīvi un nevēlas pārmaiņas esošajā situācijā. Šāda tipa cilvēki ir klusi, atslābināti, pozitīvi noskaņoti un paredzami savā rīcībā. Viņi ir nesteidzīgi un neizrāda savas patiesās emocijas, tādēļ grūti atmaskojami. Personām ar zemu S līmeni patīk pārmaiņas un dažādība. Šie cilvēki, savukārt, tiek raksturoti kā demonstratīvi, nepacietīgi, impulsīvi un dedzīgi.
C – Spēja pielāgoties – attiecībā uz struktūru organizācijā un darba pienākumu pildīšanu.
Personas ar augstu C līmeni ir spējīgas pielāgoties dažādiem noteikumiem, likumiem un struktūrām. Viņus varētu raksturot kā precīzus un akurātus, kam patīk darbu paveikt perfekti jau ar pirmo reizi. Viņiem piemīt piesardzība, rūpība, reizē prasīgums pret citiem un sistemātiska darbība, kā arī diplomātijas spējas un takta izjūta. Personas ar augstu C līmeni ir pedanti un apzinīgi veic sev uzticēto pienākumu. Bet cilvēki ar zemu C līmeni ir pilnīgā pretstatā ar iepriekš raksturoto – viņiem ir paniska vēlme atbrīvoties no noteikumiem, ierobežojumiem un aizliegumiem. Viņi nemīl strādāt sistemātiski un nepievērš uzmanību detaļām.
DISC analīžu sistēma ir unikāla ar to, ka:
· balstīta uz spontanitāti;
· aizpildāma 5-8 minūšu laikā;
· rezultātus varat saņemt ātri un attālināti.